Bize Ulaşın

0530 017 91 07

Konyaaltı

ANTALYA

Merkezimiz her gün açıktır.

info@enkipsikoloji.com.tr

YEME BOZUKLUKLARI

ANOREKSİYA NERVOZA

Yiyecek ve kilo ile aşırı uğraş, kilo almaktan duyulan yoğun korku, ve adet görememeyle seyreden bir hastalıktır. Kişinin şişmanlamamak amacıyla bilinçli olarak aç kalması ve böylece giderek artan kilo kaybı söz konusu olur. Kişiler, katı diyet programlarına ek olarak olağan dışı ölçülerde egzersiz yaparak kilo vermeyi amaçlarlar.

BULİMİYA NERVOZAO

Oburluk ve kilo almayı engelleyen davranışlarla seyreder. Bulimia Nervozada (BN) kişi, kısa bir süre içerisinde, normal bir insanın yiyemeyeceği kadar çok miktarda yiyeceği tüketir, bu sırada kişide hakim olan duygular yeme üzerindeki kontrolün kaybedilmiş olmasına bağlı olarak suçluluk, utanç ve öfke duygularıdır. Bununla birlikte, kalori alımını engellemek için kusma ve/veya laksatif diüretik ilaç kullanımı ya da aşırı egzersizler de mevcuttur. Bulimia “normal” ya da “normal üstü” kiloya sahip kişiler arasında da görülebilir.

TIKINIRCASINA YEME BOZUKLUĞU

Kişinin kısa bir zaman içinde, yiyebileceğinden çok daha fazla miktarda yiyeceği tükettiği, yemek yeme davranışını durduramadığı ve aşırı miktarlarda yemek yeme davranışının tekrar ettiği bir yeme bozukluğudur. Rahatsızlık derecesinde tokluk hissedene kadar yeme, bedensel açlık duymuyorken aşırı ölçülerde yeme, çok fazla yemesinden utandığı için kendi başına yeme ve daha sonra çökkünlük yaşama veya suçluluk duyma durumlarını içermektedir.

PİKA

En az 1 ay süreyle besin değeri olmayan şeyleri yeme (toz, toprak, kağıt) şeklinde açıklanır.

GERİ ÇIKARMA (GEVİŞ GETİRME) BOZUKLUĞU

En az 1 ay süreyle yenilen yiyeceklerin ağza getirilerek yeniden çiğnenmesi, yutulması ya da tükürülmesi şeklinde tanımlanır.

KAÇINGAN/KISITLI YİYECEK ALIMI BOZUKLUĞU

Yiyeceklere karşı ilgisizlik, yeme duygularından kaçınma, yemenin tiksindirici sonuçlarından kaygı duyma durumu.