Bize Ulaşın

0530 017 91 07

Konyaaltı

ANTALYA

Merkezimiz her gün açıktır.

info@enkipsikoloji.com.tr

OKUL VE ÖĞRENCİ DANIŞMANLIĞI

​Öğrenci Danışmanlığı, akademik hedeflerine ulaşmada ve yaşamda başarıyı teşvik etmek için öğrencilerin öz-farkındalıklarını, beceri geliştirmelerini, zihinsel sağlıklarını ve iyilik hallerini destekler. Öğrenci Danışmanlığı, ücretsiz kişisel, kriz ve gelişim danışmanlığı, eğitim programlaması ve sosyal yardım sağlar. Öğrenci Danışmanlığı ayrıca cinsel şiddet, ilişki şiddeti, takip veya taciz yaşayan öğrenciler için gizli danışma ve yönlendirme sağlar.

Öğrenci Danışmanlığı, öğrencilerin duygusal, entelektüel, ruhsal, fiziksel, mesleki ve sosyal gelişimine odaklanır. Hizmetlerimiz önleyici ve eğitici niteliktedir ve gelişimsel bir perspektiften gelir. Kriz halindeki öğrencilere ve kronik ruhsal hastalığı olanlara uygun görülen kapasitede hizmet verilir. Başka bir kişi hakkında endişe duyan öğrencilere ve öğretim üyelerine sürekli danışma da sağlanmaktadır.

Her insan gibi öğrencilerin de akademik hayatları esnasında yaşadıkları sorunlar ya da uyum gösterebilecekleri bir kariyer seçmeleri için doğru yönlendirmeye ihtiyaçları vardır.Ancak bir öğrencinin neden rehberliğe ihtiyacı vardır ve hangi aşamada sorusu önemlidir.

Günümüzdekariyer alanlarının çeşitliliği nedeniyle öğrenciler kendileri için doğru alanı bulamayabiliyor. Bu durumda, öğrenci danışmanlarından rehberlik almaya ihtiyaç duyarlar. Öğrenciler için etkili danışmanlık, kariyerle ilgili sorunları ortadan kaldırmalarınayardımcı olabilir ve doğru alanı seçerek kariyerlerini şekillendirebilirler.

Danışmanlar, öğrencilerin meşaleleri olarak görülebilir. Öğrencinin akademik hedeflerinin yanı sıra kariyerini de kolayca belirleyebilir ve kişisel gelişimlerini destekleyerek kişilerarası ilişkilerini geliştirebilirler.Bir danışmanın öğrenciye yardımcı olabileceği yollardan bazıları şunlardır:

Akademik Destek

Akademik destek, bir öğrencinin en önemli gereksinimlerinden biridir. Birçok öğrenci ve ebeveynleri herhangi bir kursa katılma konusunda bazen kafa karışıklığı yaşayabilirler. Burada danışman devreye girmektedir. Öğrencilere ve velilerine danışmanlık yapabilir ve bir öğrencinin kariyerini şekillendirmenin en iyi yolunu birlikte düşünebilirler. Öğrencilerin ilgi alanlarını belirlemeli ve ardından çalışmak için en iyi kursu seçmeye devam etmelidir.

Ebeveyn ve Danışmanlık

Pek çok ebeveyn, çocuklarının kariyeri ve diğer sosyo-psikolojik sorunlarıyla ilgili ciddi endişelerle danışmanlara gelir. Çocuklarını anlayamazlar veya doğru ile yanlış arasındaki farkı anlamaları için ne yapılması gerektiğini kendileri bilemezler. Bu durumlar, danışmanlardan daha iyi rehberlik ve destek gerektiren kritik durumlardır. Ebeveynlere, çocuklarının evdeki aktivitelerini yönetebilmeleri, çocuklarıyla ilişkilerinde yaşadıkları çatışmaları çözümleyebilmeleri ve onlarayeni bakış açıları sunabilmeleri için yararlı tavsiyeler ve fikirler sağlayabilirler.

Bireysel Danışmanlık

Danışmanlığa herkesten daha çok ihtiyaç duyanlar elbette ki öğrencilerdir. Bazen öğrenciler kariyerleri konusunda o kadar sinirli ve gergin olurlar ki bunun için neyin doğru neyin yanlış olduğunu fark etmekte zorlanabilirler. Bu öğrenciler, kariyerlerine devam etmek için deneyimli kişinin rehberliğini ararlar. Kariyerlerine dair ikilemler, akranlarıyla ilişkilerindeki sorunlar, kriz danışmanlığı veya kariyerlerindeki atacakları adımları en doğru şekilde belirleyebilmek için desteğe ihtiyaç duyabilmektedirler.

Öğrenci Danışmanlığı Teknikleri

·         Psikolojik ve sosyal sorunlarla mücadele etmelerine yardımcı olmak

·         Herhangi bir çatışmanın ele alınması

·         Özel gereksinimli öğrencilerin yönetimi

·         Mesleki rehberlik

Siz de öğrenci ve okul danışmanlığı konularında desteğe ihtiyaç duyuyor ve süreci yönetmek konusunda daha emin adımlarla ilerlemek istiyorsanız bizimle iletişime geçin!