Bize Ulaşın

0530 017 91 07

Konyaaltı

ANTALYA

Merkezimiz her gün açıktır.

info@enkipsikoloji.com.tr

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

​Cinsel işlev bozukluklarının en önemli etkenleri arasında fizyolojik ve fiziksel nedenler, bilgisizlik, teknik cinsel bilgi eksikliği, ruhsal nedenler, korku, kaygı, eşte karşı cinse karşı yeterli olamama korkusu, kişilik ve karekter çatışmaları ve cinsel sorunları konuşamama ve tartışamama gibi nedenler sıralanabilir.

CİNSEL İSTEK BOZUKLUKLARI

Cinsel istekte azalma (hipoaktif cinsel istek) bozukluğu: Cinsel istek, cinsel uyarılmaya eşlik eden ve bir cinsel davranışla sonuçlanma eğiliminde olan psikobiyolojik enerjidir. Bu enerjideki azalmalar, sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde cinsel fantezilerin ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmaması şeklinde karşımıza çıkar.

Cinsellikten tiksinme bozukluğu: Sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde, bir cinsel eş ile genital cinsel ilişki kurmaktan aşırı tiksinti duyma ve bundan tümüyle ya da hemen tümüyle fobik derecede kaçınmadır. Nadir görülen bir durumdur.

CİNSEL UYARILMA BOZUKLUKLARI

Kadında cinsel uyarılma bozukluğu: Sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde, cinsel uyarılmanın yeterli bir vajinal ıslanma tepkisini sağlayamaması ya da cinsel etkinlik bitene kadar bunu sürdürememesidir.

Erkekte sertleşme bozukluğu: Herhangi bir cinsel etkinliği sürdürmek için gerekli ve yeterli penis sertleşmesini sağlamak ya da sürdürebilmekte inatçı ya da tekrarlayıcı güçlüktür

ORGAZMLA İLGİLİ BOZUKLUKLAR

Kadında orgazm bozukluğu: Olağan bir cinsel uyarılma evresinden sonra orgazmın sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde gecikmesi ya da hiç olmamasıdır

Erkekte orgazm bozukluğu: Geç boşalma-orgazm olamama sorunu diğerlerine oranla daha az sıklıktadır. Genellikle orta yaşlarda görülmekte ve 10 erkekten biri bu sorunla karşılaşmaktadır.

Erken Boşalma: Sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde, çok az bir cinsel uyarılma ile ve kişinin istemesinden önce, vajinaya girme öncesi, girer girmez ya da girişten hemen sonra ejakülasyonun (boşalmanın) olmasıdır.

CİNSEL AĞRI BOZUKLUKLARI

Disparoni (Cinsel ilişkide ağrı duyma): Cinsel birliktelikte meydana gelen ağrıdır. Kadınlarda görülür. Kasık bölgelerinde acı, yanma, batma, huzursuzluk gibi belirtilerle kendisini gösterir. Toplumumuzda sıkça karşılaşılan bir problemdir.

Vajinismus: Vajinanın dış üçte birindeki kasların cinsel birleşme veya jinekolojik muayene öncesinde ve sırasında istemsiz olarak kasılması, bacakların kapanması ve itme davranışı ile cinsel birleşmenin ya da vajinal muayenenin mümkün olmaması durumudur. Buna bedenin çeşitli bölgelerinde bazen tüm bedende kasılmalar, sıklıkla bacakların kapanması, korku, bazen titreme, terleme, bulantı gibi belirtiler eşlik edebilir.