Bize Ulaşın

0530 017 91 07

Konyaaltı

ANTALYA

Merkezimiz her gün açıktır.

info@enkipsikoloji.com.tr

KAYGI BOZUKLUKLARI

Kaygı; sıkıntı, huzursuzluk, kötü birşey olacak mı endişesi ve fiziksel belirtilerin de eşlik ettiği yoğun korku hali olarak tanımlanabilir.

  YAYGIN KAYGI BOZUKLUĞU

En az altı ay boyunca hemen hergün gün boyu süren aşırı ve durumla uygun olmayan bir endişe durumudur. Sinirlilik, evhamlılık (vesvese), her an kötü bir şey olacakmış gibi hissetme, endişe, alınganlık sık görülen belirtileridir. Bir neden yokken ya da durumla uygunsuz olan, aşırı olan kontrol altına alınamayan nitelikteki endişe hastalığın temel belirtisidir.

  PANİK BOZUKLUK

Temel özelliği, aniden ortaya çıkan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleridir.

  ÖZGÜL FOBİ

Özgül fobiler, eskiden basit fobi olarak da bilinen, bazı durumlar veya nesnelerden duyulan mantıksız/aşırı korkudur.

  SOSYAL FOBİ/SOSYAL ANKSİYETE

Bireyin günlük normal etkileşimler sürecinde başkaları tarafından gözlem altına alınmaktan veya yargılanmaktan korkmasından dolayı ortaya çıkan yoğun anksiyete, korku, özbilinç ve utanç duygularına verilen isimdir.

  AGORAFOBİ

‘’Alan’’ korkusudur. Kişi, evi terketmekten, kamuya açık yerlerde bulunmaktan, alışveriş merkezlerine veya dükkanlara girmekten, kalabalık içerisinde, sinemalarda veya dar ve kapalı odalarda bulunmaktan, ya da trenle, otobüsle veya uçakla seyahat etmekten korkar.

  AYRILMA KAYGISI BOZUKLUĞU

Kişinin gelişim sürecine uygun olmayan, bağlanılan kişiden (anne, baba, yakın bir aile ferdi vb.) ayrılmayı düşününce bile kişide yoğun strese ve korkuya sebep olan anksiyete bozukluğudur.

  SEÇİCİ KONUŞMAZLIK/MUTİZM

Çocuk/gencin çeşitli ortamlarda konuşuyor olmasına karşın okul veya oyun grupları gibi konuşması beklenen toplumsal ortamlarda konuşmayı her şart altında reddetmesi durumudur.