Bize Ulaşın

0530 017 91 07

Konyaaltı

ANTALYA

Merkezimiz her gün açıktır.

info@enkipsikoloji.com.tr

CİNSEL TERAPİ

Cinsellik; duygusal, zihinsel ve bedensel bütünlüğün yaşandığı bir paylaşımdır. Cinsellik, cinsel organların öresinde cinsellikle ilgili duyguları, düşünceleri ve yerleşmiş inançları da kapsamaktadır. Bu noktada bireylerin terapi süreci boyunca birçok açıdan desteklenmesi gerekmektedir. Cinsel terapi; bireylerin cinsel yaşamlarındaki sorunlarının, duygusal ve davranışsal açıdan çözülmesini amaçlamaktadır. Cinsel terapi, dünyada ve ülkemizde vajinismus ve erken boşalma, cinsel isteksizlik, erkeklerde sertleşme bozukluğu ve kadınlarda orgazm bozuklukları gibi cinsel işlev bozukluklarını büyük oranda tedavi etmektedir.Yapılan çok sayıda araştırmaya göre her üç kişiden biri cinsel yaşamının herhangi bir döneminde en az bir cinsel işlev bozukluğu yaşamaktadır. Cinselliğin üzerinde çok konuşulmayan bir konu olması, cinselliğin bazı toplumlarda tabı olarak algılanması ve cinsellik üzerine eğitimlerin verilmemesi, bu toplumların kadınlarında vajinismus ve cinsel istek bozukluklarının, erkeklerinde ise cinsel istek ve boşalma bozukluklarının nedeni olabilmektedir. Cinsel yaşam için destek almak başka bir sağlık sorunu için destek almak kadar normaldir.

Cinsel terapide öncelikle alanında uzman kişi tarafından, bireyi terapiye getiren sorunun öyküsü alınır. Cinsel sorun fiziksel bir nedene ya da psikolojik etmenlere bağlı olabilmektedir. Sorunun kökeni fiziksel ise terapist, danışanı alanın hekimlerine yönlendirir. Sorun psikolojik etmenlerle ilişkili ise cinsel terapi ile tedavi edilmedilir. Cinsel terapide, terapinin hedefleri çift ile birlikte belirlenir. Danışmanlık sürecinde en önemli noktalardan biri çiftlere cinsellik ile ilgili bilgi aktarımının

yapılmasıdır. Çiftin sorun olarak getirdiği konu hakkında bilgi alınır ve soruna neden olabilecek durumlar, yanlış ve eksik bilinen bilgiler, cinsel organların fizyolojisi ve cinsellik kavramları hakkında konuşulur. Bilgilendirmenin yanı sıra çeşitli ev ödevleri ve egzersizler de sürece dahil edilir.Cinsel terapinin süresi ya da başarı oranı sorunun türüne ve çiftin ihtiyacına göre farklılık göstermektedir. Kısa sürede sonuçlanan durumlar olduğu gibi daha uzun sürmesi gereken durumlar da olmaktadır.Günümüzde en sık karşılaşılan cinsel sorunlar; cinsel işlev bozuklukları, erken boşalma, vajinismus, orgazm bozuklukları, ağrılı cinsel ilişki, cinsel isteksizlik olarak belirtilebilir.


Cinsel Danışmanlık Çalışma Alanları:

∎ Cinsel İsteksizlik

∎ Cinsel Soğukluk

∎ Cinsel Tiksinti Bozukluğu

∎ Vajinismus

∎ Ağrılı Cinsel ilişki

∎ Erken – Geç Boşalma

∎ Sertleşme Bozukluğu

∎ Orgazm Sorunları

∎ Cinsel Kimlik Bozuklukları

∎ Seks – Mastürbasyon Bağımlılığı